‘Felsefi düşünceye ihtiyacımız var’

Büyükada’daki felsefe ve siyaset konulu sempozyumda konuşan Kılıçdaroğlu, “Siyasetçi ülkenin sorunlarını çözmeye adaysa mutlaka felsefecilerle de bir araya gelmek zorundadır. Siyasetçinin en azından asgari belli bir entelektüel derinliğe ihtiyacı vardır” dedi…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Büyükada’daki Anadolu Kulubü’nde gerçekleşen Prens Adaları Felsefe ve Siyaset Sempozyumu’na katıldı. Etkinlikte Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Milletvekilleri Akif Hamzaçebi ile Gamze Akkuş İlgezdi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve eski milletvekili Enis Berberoğlu da yer aldı. Sempozyumda konuşmacı olarak Prof. Dr. Saffet Babür, Prof. Dr. Cemal Güzel, Prof. Dr. Yunus Örnek ve Doktor Öğretim Üyesi Melike Durnaz hazır bulundu.

‘Felsefe merkezi olsun’

Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada özetle şunları kaydetti:

“Ülkede gerçekten güçlü bir felsefi düşünceye ihtiyacımız var. Bu sadece bugünün sorunu değil, aslında tarihsel süreç içerisinde incelediğinizde bizim temel sorun alanlarımızdan birisidir. Adalara ilk geldiğimde seçimler dolayısıyla, Adalar’ın biraz tanıtılması lazım. Bir turistlik alan olarak görülmemesi lazım Adalar’ın. Buranın bir tarihsel derinliği var, görkemli bir geçmişi var, olağanüstü bir coğrafyası var ve olağanüstü güzel insanları var. Dedim ki başkana ‘Seçildikten sonra burayı sadece Türkiye’nin değil aslında Avrupa’nın, dünyanın bir felsefe merkezine dönüştürebiliriz. Dünyanın en önemli felsefecileri gelip, adalarda felsefeyi anlatabilirler, doğayı izleyebilirler. Bir ağacın altına oturup gökyüzüne baktıklarında sonsuzluğu görebilirler. Felsefecilerin en çok bu tür şeylere ihtiyacı var. Görecek, düşünecek, sorgulayacak hayatı bunların hepsi olması lazım diye.”

Asgari düzeyde derinlik

Sabah ‘Felsefe nedir’ şeklinde internette arama yaptığını belirten Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Bir cümle yakaladım. ‘Felsefe neleri bilmediğini bilmektir’ diyor. Ticaret lisesinde okurken Fransızca hocamızın söylediği bir cümleyi hiç unutmuyorum. Gittiğim çok yerde bu cümleyi anlatırım. ‘Bildiğiniz bir nokta ise bilmediğiniz bir noktanın etrafı kadardır. Bildiğiniz kocaman bir daire ise bilmediğiniz o dairenin etrafı kadardır. Dolayısıyla ne kadar çok şey bilirseniz ne kadar az şey bildiğinizin farkına varırsınız.’ Aslında felsefe de bu yani. Daha çok şey bilmeliyiz, daha çok şey keşfetmeliyiz. Eğer biz bunu yapabilirsek Türkiye’ye çok güzel katkılarda bulunmuş oluruz. Felsefe siyasetçinin en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan birisidir. Eğer siyasetçi ülkenin sorunlarına eğiliyor ve o ülkenin sorunlarını çözmeye adaysa mutlaka felsefecilerle de bir araya gelmek zorundadır. Siyasetçinin en azından asgari belli bir entelektüel derinliğe ihtiyacı vardır.”

‘Bilimi, felsefeyi unuttuk’

Kılıçdaroğlu, “Acaba sanata ve dolayısıyla felsefeye ne kadar değer veren bir toplumuz, bunun sorgulanması lazım. Pek çok sanatçımızı hapishanelerde çürüttük. Bilimi, felsefeyi unuttuk” dedi. Dünyanın en önemli felsefecilerini adaya çağırmak istediklerini de kaydeden Kılıçdaroğlu, “Gelsinler bizler ve gençler onları dinleyelim. Bunun ortamını yaratmak mümkün, bu ortamın yaratılması dileğiyle hepinize sevgiler ve saygılar sunuyorum” diye konuştu.

460 öğrenciye bilgisayar

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, dün İzmir’de Balçova Belediyesi’nin üniversiteyi kazanan öğrencilere dizüstü bilgisayar ve plaket dağıtımı için Spor Kompleksi’nde düzenlediği törene katıldı. Kılıçdaroğlu, YKS’de ilk 3’e giren öğrencilere plaket ve hediyelerini takdim ederken, ilçedeki 460 öğrenciye dizüstü bilgisayar dağıtıldı.

Views:
11
Article Categories:
Siyaset

Comments are closed.